120 młodych ludzi z czterech województw północno-zachodniej Polski wzięło udział w cyklu bezpłatnych warsztatów „Ciche Bohaterki Rap!”, a ponad 500 w poprzedzających warsztaty prelekcjach. W trakcie warsztatów młodzież w innowacyjny sposób upamiętniła historię kobiet-opozycjonistek, działających w ich lokalnych społecznościach w okresie PRL-u. Efektami tej pracy są m.in. teledysk oraz płyta hip-hopowa, stworzona od A do Z przez uczestników projektu.
Uczniowie pisali teksty, tworzyli muzykę, kręcili teledysk… Ale – przede wszystkim – poznawali historię cichych bohaterek walki z komunizmem. Ich przewodnikiem po świecie rapu i historii był Paweł „Under” Przewoźny, raper, twórca filmowy i mówca motywacyjny.
Pierwszego dnia warsztaty rozpoczynały się półtoragodzinną prelekcją, połączoną z pokazem filmu „SW – Historia Solidarności Walczącej”, w trakcie której uczniom w przystępny sposób zostały przybliżone realia życia i walki w latach 80. XX wieku. Kolejnym krokiem były zajęcia praktyczne – podstawy tworzenia i produkcji muzyki rap, techniki rymowania, zachowanie sceniczne oraz tworzenie koncepcji utworu, tekstu i beatu. Nie zabrakło też spotkania z profesjonalnym didżejem, który pomógł młodzieży stawiać pierwsze kroki w sztuce skreczowania.
Drugiego dnia, podczas kontynuacji zajęć praktycznych, powstawały ślady z nagraniem ścieżek wokalnych. Uczestnicy poznali techniki pracy studyjnej i rejestrowania wokalu, by w końcu wydobyć z siebie pokłady drzemiącej w nich energii – energii ich głosu, ekspresji, wewnętrznej odwagi.
Trzeciego, ostatniego dnia zajęć, przychodził czas na ostatnie sesje nagraniowe oraz kręcenie scen do teledysku. Zgrane ścieżki zostały poddane procesowi mixu i masteringu.
Rozwijając własne pasje, poznając teksty kultury i tworząc muzykę hip-hop uczniowie pozyskali wiedzę oraz upamiętnili lokalną społeczność kobiet zaangażowaną w działalność konspiracyjną i opozycyjną wobec władzy Polski Ludowej. Charakter zrealizowanych warsztatów dał młodym ludziom możliwość wzajemnej współpracy, uczenia się zachowań i działań na rzecz innych oraz zrozumienia starszych pokoleń – ich historii i motywacji. Wierzymy, że powstała dzięki temu przestrzeń do zacieśnienia i zawiązywania między- i wewnątrzpokoleniowej solidarności!
Opracował: Grzegorz Kowal
Partner Strategiczny: Fundacja Enea
Współpraca: Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” | Fundacja im. Macieja Frankiewicza | White Studio
KARMIENIE PIERSIĄ W LATACH SIEDEMDZIESIĄTYCH I OSIEMDZIESIĄTYCH PRL – PRZEPISY PRAWNE I ZALECENIA SŁUŻBY ZDROWIA
– link do poczytania. Materiał do pobrania znajduje się na dole strony.
Relacje fotograficzne
Relacje fotograficzne z warsztatów patriotycznych “Ciche Bohaterki RAP”. Projekt zorganizowany przez Fundację Wspólnota Pokoleń, dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Enea.