Ciche Bohaterki RAP!

Ciche Bohaterki RAP!

120 młodych ludzi z czterech województw północno-zachodniej Polski wzięło udział w cyklu bezpłatnych warsztatów „Ciche Bohaterki Rap!”, a ponad 500 w poprzedzających warsztaty prelekcjach. W trakcie warsztatów młodzież w innowacyjny sposób upamiętniła historię kobiet-opozycjonistek, działających w ich lokalnych społecznościach w okresie PRL-u.  Efektami tej pracy są m.in. teledysk oraz płyta hip-hopowa, stworzona od A do Z przez uczestników projektu.

Uczniowie pisali teksty, tworzyli muzykę, kręcili teledysk… Ale – przede wszystkim – poznawali historię cichych bohaterek walki z komunizmem. Ich przewodnikiem po świecie rapu i historii był Paweł „Under” Przewoźny, raper, twórca filmowy i mówca motywacyjny.

Pierwszego dnia warsztaty rozpoczynały się półtoragodzinną prelekcją, połączoną z pokazem filmu „SW – Historia Solidarności Walczącej”, w trakcie której uczniom w przystępny sposób zostały przybliżone realia życia i walki w latach 80. XX wieku. Kolejnym krokiem były zajęcia praktyczne – podstawy tworzenia i produkcji muzyki rap, techniki rymowania, zachowanie sceniczne oraz tworzenie koncepcji utworu, tekstu i beatu. Nie zabrakło też spotkania z profesjonalnym didżejem, który pomógł młodzieży stawiać pierwsze kroki w sztuce skreczowania.

Drugiego dnia, podczas kontynuacji zajęć praktycznych, powstawały ślady z nagraniem ścieżek wokalnych. Uczestnicy poznali techniki pracy studyjnej i rejestrowania wokalu, by w końcu wydobyć z siebie pokłady drzemiącej w nich energii – energii ich głosu, ekspresji, wewnętrznej odwagi.

Trzeciego, ostatniego dnia zajęć, przychodził czas na ostatnie sesje nagraniowe oraz kręcenie scen do teledysku. Zgrane ścieżki zostały poddane procesowi mixu i masteringu.

Rozwijając własne pasje, poznając teksty kultury i tworząc muzykę hip-hop uczniowie pozyskali wiedzę oraz upamiętnili lokalną społeczność kobiet zaangażowaną w działalność konspiracyjną i opozycyjną wobec władzy Polski Ludowej. Charakter zrealizowanych warsztatów dał młodym ludziom możliwość wzajemnej współpracy, uczenia się zachowań i działań na rzecz innych oraz zrozumienia starszych pokoleń – ich historii i motywacji. Wierzymy, że powstała dzięki temu przestrzeń do zacieśnienia i zawiązywania między- i wewnątrzpokoleniowej solidarności!

 

Opracował: Grzegorz Kowal

Partner Strategiczny: Fundacja Enea

Współpraca: Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” | Fundacja im. Macieja Frankiewicza | White Studio


KARMIENIE PIERSIĄ W LATACH SIEDEMDZIESIĄTYCH I OSIEMDZIESIĄTYCH PRL – PRZEPISY PRAWNE I ZALECENIA SŁUŻBY ZDROWIA

– link do poczytania. Materiał do pobrania znajduje się na dole strony.


Relacje fotograficzne

Relacje fotograficzne z warsztatów patriotycznych “Ciche Bohaterki RAP”. Projekt zorganizowany przez Fundację Wspólnota Pokoleń, dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Enea.

Ciche Bohaterki RAP I

Ciche Bohaterki RAP I

Ciche Bohaterki RAP II

Ciche Bohaterki RAP II

Ciche Bohaterki RAP III

Ciche Bohaterki RAP III

Multimedia

Ciche Bohaterki RAP (official video)
Utwór powstał podczas trwania warsztatów patriotycznych "Ciche Bohaterki RAP". Projekt zorganizowany przez Fundację Wspólnota Pokoleń, dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Enea.
Ciche Bohaterki RAP | Radio Szczecin
Materiał relacja Radio Szczecin nagrany podczas trwania warsztatów patriotycznych "Ciche Bohaterki RAP". Projekt zorganizowany przez Fundację Wspólnota Pokoleń, dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Enea.
MAMO – Ciche bohaterki RAP
Utwór, który powstał podczas warsztatów patriotycznych "Ciche Bohaterki RAP" Piosenka o życiu Filipa, jednego z wychowanków Ośrodka Wychowawczego w Trzebieży. Organizatorem projektu jest Fundacja Wspólnota Pokoleń. Projekt został sfinansowany dzięki wsparciu Fundacji Enea.
Ciche Bohaterki RAP | Poznań
Zajawka z warsztatów patriotycznych "Ciche Bohaterki RAP" w Poznaniu. Projekt zorganizowany przez Fundację Wspólnota Pokoleń, dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Enea.

Multimedia - audio

Partnerzy projektu

Ciche Bohaterki RAP!

Fundacja Enea


Lista dokumentów

KARMIENIE PIERSIĄ W LATACH SIEDEMDZIESIĄTYCH I OSIEMDZIESIĄTYCH PRL

KARMIENIE PIERSIĄ W LATACH SIEDEMDZIESIĄTYCH I OSIEMDZIESIĄTYCH PRL