Czerwińska Aleksandra

Dane świadka

28/03/1940
Nazwisko i Imię: Czerwińska Aleksandra
Czerwińska Aleksandra

Biogram

Aleksandra Czerwińska urodziła się 28 marca 1940 r. w Pabianicach pod Łodzią. Wyjechała na Zachód w wieku 7 lat: najpierw do Jawora, potem do Wrocławia, gdzie mieszkała od 9. roku życia. Tu skończyła szkołę średnią a następnie studiowała polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Nigdy nie założyła własnej rodziny.

Pracowała w wielu różnych miejscach, bo, jak sama o sobie mówi, jest niespokojnym duchem.

Przed 1980 r. nie wiedziała o istnieniu opozycji; jednak kiedy usłyszała o Solidarności, została członkinią komisji zakładowej w swojej pracy. Uczestniczyła w strajkach zakładowych. Wspomina, że chciała zorganizować pierwszy z nich, ale załoga nie chciała strajkować – ze strachu, z niewiary, że to coś może dać, bo żaden zakład pracy usytuowany niedaleko nie strajkował.

Uczestniczyła we Mszach świętych za Polskę – spotkania te były dla niej możliwością zdobywania wiedzy na temat sytuacji w kraju.

W stanie wojennym związała się z Solidarnością Walczącą (dalej: SW): prowadziła tam własną grupę konspiracyjną oraz podziemną drukarnię. Zajmowała się drukiem i kolportażem prasy podziemnej, wydając pismo pismo „Jednością Silni” (ostatni numer ukazał się w 1990 r.) – w jej domu miała siedzibę redakcja pisma.

Opracował: Michał Wychodil


Multimedia - audio


Galeria

Zdjęcia archiwalne