Fus Władysław

Dane świadka

11/12/1930
Nazwisko i Imię: Fus Władysław
Fus Władysław
Słowa kluczowe:
Organizacje:

Biogram

Władysław Fus urodził się 11 grudnia 1930 r. w miejscowości Żołynia w powiecie Łańcut w województwie lwowskim. Ojciec był szewcem. Pan Władysław odebrał wychowanie patriotyczne; od najmłodszych lat należał do gromady zuchowej a potem był harcerzem i w 1944 r. złożył Przyrzeczenie Harcerskie. Ocenia, że czas spędzony w harcerstwie i wychowanie otrzymane w rodzinie zaważyło na tym, kim jest.

Jako dziecko doświadczył wojny i głodu. Kiedy ojciec walczył w partyzantce, musiał przejąć odpowiedzialność za utrzymanie rodziny. Szczególnie, że w 1940 r. dwóch jego starszych braci wywieziono do Niemiec. Wrócili dopiero w 1945 r. Jeden osiadł w Legnicy, drugi we Wrocławiu. Choć pan Władysław w 1948 r. skończył 7. klasę szkoły podstawowej i zdał egzamin do gimnazjum, nie poszedł do szkoły w swojej miejscowości – postanowił przyjechać do brata do Wrocławia.

Tu rozpoczął pracę w fabryce sztucznego jedwabiu na Kowalach i jednocześnie chodził do szkoły przy ul. Chłopskiej. Poza tym trenował boks – był w reprezentacji Dolnego Śląska. Wspomina, że był ciągle zajęty i… non stop głodny. W 1954 r zmienił pracę – zatrudnił się w przedsiębiorstwie Zjednoczenie Budownictwa Wojskowego. W 1957 r. został mistrzem w zawodzie elektryk-instalator. Kiedy powstała Solidarność, pracował w Zakładzie Wyrobów Betonowych na Klecinie i tam założył komitet zakładowy.

Był bardzo zaangażowany w kwestie Solidarności – uważał, że to jest to, co najważniejsze. W 1980 r. jako jeden z pierwszych był w zajezdni tramwajowej nr 7 przy ul. Grabiszyńskiej. Brał też udział we wszystkich wrocławskich demonstracjach – wspomina, że w zasadzie po każdej z nich zamykano go na dwie doby. Głodował; organizował strajk w Jelczu. Znał Annę Walentynowicz i Piotra Bednarza (do dziś odwiedza jego grób), utrzymywał kontakty z Władysławem Frasyniukiem.

Jak trafił do Solidarności Walczącej (dalej: SW)? Z jego opowieści wynika, że stało się to naturalnie, było elementem działalności. Brał udział w spotkaniach w wielu wrocławskich parafiach, drukował „Z Dnia na Dzień”. W czasie tych działań poznał Kornela Morawieckiego i związał się z SW. Został w niej do końca.

Żonaty, ma trójkę dzieci.

Opracował: Grzegorz Deyneka

— Nagranie filmowe wywiadu ze świadkiem dostępne na życzenie —

Multimedia - audio


Multimedia - filmy

Fus Władysław FWP CBME video 1
Świadek historii: Władysław Fus | Autor relacji: Grzegorz Dejneka | Data przeprowadzenia wywiadu: 2017/11/27
Fus Władysław FWP CBME video 2
Świadek historii: Władysław Fus | Autor relacji: Grzegorz Dejneka | Data przeprowadzenia wywiadu: 2017/11/27
Fus Władysław FWP CBME video 3
Świadek historii: Władysław Fus | Autor relacji: Grzegorz Dejneka | Data przeprowadzenia wywiadu: 2017/11/27

Galeria