Kokot Lech

Dane świadka

06/10/1948
Nazwisko i Imię: Kokot Lech
Kokot Lech

Biogram

Lech Kokot urodził się we Wrocławiu 6 października 1948 r. Mieszkał w spokojnej, zgodnej rodzinie. Miał troje rodzeństwa. Chodził do Szkoły Podstawowej nr 48 we Wrocławiu. Chciał iść do technikum, ale nie został przyjęty, więc podjął naukę w szkole zawodowej.

Po skończeniu jej, gdy miał 17 lat, rozpoczął pracę w przemyśle spożywczym. Po 5 latach podjął pracę w Operze Wrocławskiej – tam przez kolejne pół dekady zajmował się konserwacją. W latach 70. pracował w hotelach Orbisu, a ostatecznie – został jednym z głównych konserwatorów w nowo wybudowanym wówczas Novotelu. Tam poznał swojego przyjaciela Andrzeja Wasilewskiego, z którym wspólnie prowadził działalność konspiracyjną.

Brał udział w manifestacjach w 1968 r. – wydarzenia te miały dla niego wymiar osobisty, bo w tym czasie związany był z Żydówką, która, w związku z tym, co działo się w kraju, zdecydowała się wyjechać z Polski. Z tego powodu oraz ze względu na jakość życia w kraju wstąpił w stanie wojennym do podziemia.

Po powstaniu Solidarności był członkiem komisji zakładowej w miejscu, gdzie pracował. Po wstąpieniu do Solidarności Walczącej (SW) miał szczęście złożenia przysięgi SW na ręce Kornela Morawieckiego.

Był odpowiedzialny za organizację przejazdów (benzyna, kartki na benzynę, kierowcy) na potrzeby SW. Poza tym zajmował się kolportażem prasy podziemnej i drukowaniem.

W 1989 r. jego szwagier zdecydował się wyjechać za granicę i w związku z tym przekazał mu zakład usług asenizacyjnych – prowadził go przez 9 lat. W 1997 r. zachorował i przeszedł na rentę, a później na emeryturę. Przez wiele lat wraz z żoną w Kowarach prowadził ośrodek wczasowy i wspierał synów – właścicieli drukarni.


Multimedia - filmy

Leszek Kokot FWP CBME video 1
Świadek historii: Leszek Kokot | Autor relacji: Michał Wychodil | Data przeprowadzenia wywiadu: 2017/12/07
Leszek Kokot FWP CBME video 2
Świadek historii: Leszek Kokot | Autor relacji: Michał Wychodil | Data przeprowadzenia wywiadu: 2017/12/07

Galeria

Zdjęcia archiwalne