Maziejuk Helena

Dane świadka

15/05/1939
Nazwisko i Imię: Maziejuk Helena
Maziejuk Helena

Biogram

Helena Maziejuk urodziła się 15 maja 1939 r. w Łomazach w pobliżu Białej Podlaskiej w województwie lubelskim. Ze śmiechem wspomina, że mieszkała w domu krytym strzechą. Ojciec był cieślą. Miała cztery siostry. Zawsze była ciekawa świata – zaraziła ją tym babcia, podobnie jak pasją czytania.

Od czasów szkoły średniej związana była z Wrocławiem, w którym spędziła całe dorosłe życie, tu ukończyła Wyższą Szkołę Ekonomiczną.

Jest antykomunistką z przekonania, od czasów dzieciństwa, gdy władza ludowa przez lata aresztowała jej ojca za pomoc partyzantom a ten wrócił z więzienia z problemami psychicznymi. W związku z tym w technikum długo nie zapisywała się do Związku Młodzieży Polskiej (w końcu została do tego zmuszona, tuż przed rozwiązaniem organizacji). Podobnie na studiach opierała się przed wstąpieniem do Związku Młodzieży Socjalistycznej. Natomiast od początku zaangażowała się w działalność NSZZ „Solidarność”.

W komisji zakładowej była sekretarzem. Wspomina, że po powstaniu Solidarności omawiali z przedstawicielami partii wiele kwestii związanych z prawem pracy, co było istotnym novum. Była także delegatką na Zjazd Delegatów i w czasie wyboru władz regionu. O czasach Solidarności mówi, że to była wojna partia – społeczeństwo. Po jakimś czasie działania w Solidarności związała się z Solidarnością Walczącą.

Kilkukrotnie zmieniała miejsce pracy. Obecnie na emeryturze.


Multimedia - filmy

Maziejuk Helena FWP CBME video 1
Świadek historii: Helena Maziejuk | Autor relacji: Grzegorz Dejneka | Data przeprowadzenia wywiadu: 2017/11/16
Jaśkiewicz Jacek FWP CBME video 2
Świadek historii: Jaśkiewicz Jacek | Autor relacji: Grzegorz Dejneka | Data przeprowadzenia wywiadu: 2017/11/30
Maziejuk Helena FWP CBME video 3
Świadek historii: Helena Maziejuk | Autor relacji: Grzegorz Dejneka | Data przeprowadzenia wywiadu: 2017/11/16

Galeria


Dokumenty

    Helena_Maziejuk_AHM_OPiP_transkrypcja