Jaśkiewicz Jacek

Dane świadka

31/08/1958
Nazwisko i Imię: Jaśkiewicz Jacek
Jaśkiewicz Jacek
Obszar działania:

Biogram

Jacek Jaśkiewicz urodził się 3 sierpnia 1958 r. we Wrocławiu. Chodził do III Liceum Ogólnokształcącego, w którym matematykę prowadził nauczyciel akademicki (Jan Waszkiewicz), dzięki czemu już jako uczeń miał wiedzę o PRL; miał też kontakty z osobami, które drukowały „Biuletyn Dolnośląski”.

Jako student Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta) we Wrocławiu został członkiem Solidarności. Materiały do działalności dostawał od Marka Stanielewicza. Gdy (kilka dni po ogłoszeniu stanu wojennego) przewozili je z kolegą w bezpieczne miejsc, zostali złapani na Placu Dzierżyńskiego (dzisiaj jest tam Plac Dominikański) i stamtąd zawieziono go do aresztu przy ul. Muzealnej. W zamknięciu przebywał do maja 1982 r. W tym czasie poznał różne osoby (m. in. Wojciecha Myśleckiego, Piotra Medonia), które w przyszłości miały współtworzyć Solidarność Walczącą (dalej: SW). Po wyjściu na wolność przystąpił do SW, w której działał do 1988 r. Zajmował się projektowaniem i drukiem znaczków. W 1983 r., w czasie wizyty Papieża we Wrocławiu, wpadł na pomysł, by upamiętnić tę wizytę znaczkami – to były pierwsze znaki graficzne SW. Drukował je w mieszkaniu, robił to z narażeniem, bo farba śmierdziała tak, że czuć ją było w całym budynku, co mogło nasunąć podejrzenia prokurator mieszkającej pod nim.

Pod koniec lat 80. przyszedł czas, że przestał wierzyć w koniec komunizmu i nie widział sensu strajków, bo uważał, że ludzie są zmęczeni. W związku z tym poprosił o paszport i wyjechał do Niemiec a potem do Holandii. Za granicą przebywał w latach 1988-1989, potem wrócił do Polski.

W czasie studiów musiał wziąć urlop dziekański. Dyplom zrobił w 1986 r., ale nie podjął pracy zawodowej, tylko wspólnie z teściem prowadził biznes. Dziś jest zaangażowany w edukację, m. in. w tworzenie mobilnych wystaw dla młodzieży podejmujących tematykę patriotyczną. Utrzymuje kontakty towarzyskie z kolegami z internowania.


Multimedia - filmy

Jaśkiewicz Jacek FWP CBME video 1
Świadek historii: Jaśkiewicz Jacek | Autor relacji: Grzegorz Dejneka | Data przeprowadzenia wywiadu: 2017/11/30
Jaśkiewicz Jacek FWP CBME video 2
Świadek historii: Jaśkiewicz Jacek | Autor relacji: Grzegorz Dejneka | Data przeprowadzenia wywiadu: 2017/11/30