Tulin Janusz

Dane świadka

08/06/1934
Nazwisko i Imię: Tulin Janusz
Tulin Janusz
Obszar działania:

Biogram

Janusz Tulin urodził się 8 maja 1934 r. w Opocznie. Otrzymał wychowanie katolickie i patriotyczne – ojciec był piłsudczykiem, brał udział w Bitwie Warszawskiej. Pochodzi z rodziny leśników; wspomina ze śmiechem, że do 14. roku życia nie wychodził z lasu. Gdy przyszedł czas szkoły średniej, wyjechał do Warszawy i tam uczył się, mieszkając u rodziny mamy. Szkołę skończył w 1952 r.

Ponieważ z wykształcenia jest elektrykiem, zatrudnił się na Politechnice Warszawskiej. Naprawiał sprzęt niszczony przez studentów podczas nauki. Jednocześnie był wolnym słuchaczem – studia ukończył z bardzo dobrym wynikiem.

Z biegiem czasu przeniósł się do Wrocławia. Przez niemal całe życie zawodowe związany był z Operą Wrocławską – pracował tam przez 40 lat na różnych stanowiskach (był m. in. szefem elektryków a potem szefem działu technicznego). Namawiano go do wstąpienia do partii, by mógł zostać dyrektorem, na co się nigdy nie zgodził.

Działał w NSZZ „Solidarność”, a następnie w Solidarności Walczącej (dalej: SW; członek zaprzysiężony). W latach 80. SB wielokrotnie zatrzymywało go na 48 godzin. W stanie wojennym został zwolniony z pracy.

Dziś jego żona nie żyje, ale poznał ją w czasie podróży z Poznania do Warszawy. Po roku wymiany korespondencji zdecydowali się na małżeństwo. Ma także dwójkę dzieci.

Obecnie przebywa na emeryturze i mieszka we Wrocławiu. Otrzymał Krzyż Solidarności Walczącej.


Multimedia - filmy

Tulin Janusz FWP CBME video
Świadek historii: Janusz Tulin | Autor relacji: Grzegorz Dejneka | Data przeprowadzenia wywiadu: 2017/11/22
Tulin Janusz FWP CBME załącznik 2
Świadek historii: Janusz Tulin | Autor: Paweł Przewoźny dla CEH Konspira

Galeria

Zdjęcia archiwalne