Cieszyński Przemysław

Dane świadka

07/05/1965
Nazwisko i Imię: Cieszyński Przemysław
Cieszyński Przemysław
Słowa kluczowe:
Organizacje:
Obszar działania:

Biogram

Przemysław Cieszyński urodził się 7 maja 1965 r. w Łodzi. W mieście tym mieszkał do matury, potem przez rok studiował w Krakowie. Tam był związany ze środowiskiem opozycyjnym; 17 lutego 1984 r. został aresztowany za działanie przeciwko państwu. Do Wrocławia przeprowadził się w październiku 1984 r. Ponieważ znał Grzegorza Schetynę, w zasadzie od razu po przyjeździe podjął współpracę z Solidarnością Walczącą (dalej: SW) m. in. jako kurier w komórce, którą tworzyli: Dorota Marcinkowska (obecnie Dejneka), Jerzy Surma, Cezariusz Lesisz, Jarosław Tomkiewicz oraz Grzegorz Schetyna (drukarnia mieściła się w mieszkaniu Doroty Marcinkowskiej). Terenem jego działania były: Wrocław i Poznań.

Miał pecha – wpadł wraz z Dorotą pod koniec kwietnia 1987 r. Choć miał poczucie, że ktoś go śledzi w okolicach drukarni, został zatrzymany, zanim zdążył zmienić miejsce dostarczania towaru. Zawieziono go do aresztu przy ul. Muzealnej (z krótkim epizodem aresztu domowego). Zaangażowano jego rodziców – próbowano ich przekonać, by pan Przemysław podpisał lojalkę. Nie zdecydował się na to, w związku z czym dostał grzywnę. Co ciekawe, pracownica Ratusza uniemożliwiła mu zapłacenie kary.

Nigdy nie złożył przysięgi w SW, wolał koncentrować się na działalności.

Bardzo dobrze wypowiada się o poziomie organizacji SW – uważa, że doskonałość operacyjna była na najwyższym poziomie; nie spotkał takiej nawet w międzynarodowych korporacjach, w których pracował po 1989 r. A pracował w biznesie (m. in. jako prezes firmy informatycznej). Brał udział w programie Fulbrighta – przez rok studiował zarządzanie w USA. To pozwoliło mu na pracę w firmie Pepsi Co. w Warszawie. Przez 11 lat prowadził własną firmę. Od października 2016 r. jest w zarządzie Banku Gospodarstwa Krajowego.


Multimedia - filmy

Cieszyński Przemysław FWP CBME video
Świadek historii: Przemysław Cieszyński | Autor relacji: Grzegorz Dejneka | Data przeprowadzenia wywiadu: 2017/11/24