Śliwiński Edward

Dane świadka

04/02/1940
Nazwisko i Imię: Śliwiński Edward
Śliwiński Edward
Słowa kluczowe:
Organizacje:
Obszar działania:

Biogram

Edward Śliwiński

Ur. 04.02.1940 w Żninie (dzisiejsze województwo kujawsko-pomorskie) z Weroniki z domu Nowak i Józefa Śliwińskiego, zamieszkały w Wejherowie. Ożeniony z Konstancją z domu Serdeczna, z którą mają troje dzieci: dwóch synów i córkę.

Ukończył szkołę podstawową w Żninie, następnie uczęszczał do szkoły zawodowej tamże, gdzie kształcił się na ślusarza uniwersalnego. Przerwał edukację i w wieku 18 lat zaciągnął się do Bydgoskiej Żeglugi na Wiśle, gdzie pracował przez okres trzech lat. Następnie zaciągnął się do wojska i został wcielony do armii w Ośrodku Szkolenia Specjalistów Morskich w Ustce, co było jego marzeniem. Złożył przysięgę jako rekrut.

Z powodów rodzinnych poddany prześladowaniom i przeniesiony do Szkoły Podoficerskiej do Ostródy, do wojsk pancernych. Po ukończeniu edukacji służył w stopniu kaprala, jako dowódca czołgu, w elbląskiej jednostce pancernej.

Podjął dodatkową naukę w Szkole Morskiej w Gdyni, co pozwoliło mu zaciągnąć się do cywilnej Białej Floty w Gdańsku. Przez lata pływał na statkach turystycznych i handlowych. Po transformacji pływał pod banderą panamską.

Zaangażowany w działalność opozycyjną od strajku w Stoczni Gdańskiej, uczestniczył w wiecach, spotkaniach, odsłonięciu pomnika Trzech Krzyży dedykowanego stoczniowcom, uczestniczył w mszach za ojczyznę w kościele Św. Brygidy w Gdańsku. Z uwagi na działalność opozycyjną wielokrotnie przeszukiwany, zagrożony wilczym biletem w pracy. Związany z „Solidarnością” od 1980 r., do której przynależy do dnia dzisiejszego.

opracowała Małgorzata Koronkiewicz-Hupajło

Multimedia - filmy

Śliwiński Edward FWP CBME video 01
Świadek historii: Edward Śliwiński | Autor relacji: Małgorzata Koronkiewicz-Hupajło | Data i miejsce przeprowadzenia wywiadu: Wejherowo, 7 września 2017 r.
Śliwiński Edward FWP CBME video 02
Świadek historii: Edward Śliwiński | Autor relacji: Małgorzata Koronkiewicz-Hupajło | Data i miejsce przeprowadzenia wywiadu: Wejherowo, 7 września 2017 r.

Galeria

Zdjęcia archiwalne
Zdjęcia wspolczesne