Stasik Wiktor

Dane świadka

11/10/1945
Nazwisko i Imię: Stasik Wiktor
Stasik Wiktor
Słowa kluczowe:
Organizacje:
Obszar działania:

Biogram

Wiktor Stasik urodził się 11 października 1945 r. w Galewicach w województwie łódzkim. Obecnie mieszka we Wrocławiu, do którego przeniósł się w 1959 r. Tu skończył szkołę zawodową. Potem chciał pracować we wrocławskim PAFAWAG-u, ale gdy złożył dokumenty, okazało się, że jest za młody. Fabryka ta była położona w zagłębiu fabryk we Wrocławiu, więc, korzystając z okazji, złożył dokumenty w innej, usytuowanej niedaleko. I tak rozpoczął pracę w Fabryce Automatów Tokarskich (dalej: FAT), gdzie pracował do emerytury.

W zakładzie pracy cieszył się powszechnym szacunkiem, bo umiał walczyć o sprawy ważne dla pracowników, np. dodatek szkodliwy za warunki pracy. Zabierał głos w czasie narad, które organizowało kierownictwo zakładu, i z których nic nie wynikało – rozliczał więc szefostwo z niewykonanych deklaracji. Dlatego gdy przyszedł rok 1980, dla jego kolegów naturalnym było, by kandydował do Solidarności zakładowej. Pan Wiktor jednak nie chciał, bo miał żonę i dwoje dzieci i czuł za nich ogromną odpowiedzialność. Jednak w wyniku rozmowy z innymi pracownikami, którzy prosili go o kandydowanie, zdecydował się zmienić zdanie.

Internowano go 18 grudnia 1981 r.; najpierw zawieziono go na komendę policji, potem – do wiezienia przy ul. Kleczkowskiej. Stamtąd trafił do Ośrodka Odosobnienia w Grodkowie, gdzie przebywał do 1 lipca 1982 r. Wspomina ten czas z pogodą i opowiada różne anegdotki, mówi, że dobrze dogadywał się z innymi współwięźniami. Po powrocie do zakładu pracy działał w Solidarności jeszcze przez dwie kadencje (kolportował bibułę, wydawał czasopisma: „Fatamorgana”, „Solidarność FAT-u” i „Wiktoria”) i prowadził coś, co można nazwać strażą obywatelską.


Multimedia - filmy

Stasik Wiktor FWP CBME video
Świadek historii: Wiktor Stasik | Autor relacji: Magdalena Szymerowska | Data przeprowadzenia wywiadu: 2017/11/28