Podlejska Janina

Dane świadka

02/11/1946
Nazwisko i Imię: Podlejska Janina
Podlejska Janina
Obszar działania:

Biogram

Janina Podlejska ( z domu Bałuch)urodziła się 2 listopada 1946 r. w Niemczy; wychowywała ją mama. W domu nie było wielkich tradycji patriotycznych ale mama poznawała historię Powstania Warszawskiego od kuracjuszy przyjeżdżających do nieodległego Przerzeczyna-Zdroju. W domu wielokrotnie słyszała te opowieści od matki.

Pani Janina ukończyła szkołę średnią w Świdnicy, potem przeniosła się do Wrocławia, gdzie obecnie mieszka. Tu ukończyła zaoczne studia prawnicze, jednocześnie pracując w Urzędzie Wojewódzkim w Wojewódzkim Biurze Geodezji Terenów Rolnych (dalej: WBGTR). W Urzędzie należała do Solidarności i pełniła obowiązki sekretarza komisji zakładowej. W stanie wojennym napisała wraz z innymi pracownikami list protestacyjny do Wojciecha Jaruzelskiego, za co spotkała ją kara ze strony Kolegium do spraw wykroczeń i zwolnienie z pracy; szczęśliwie udało jej się odwołać od wyroku. Po tej sytuacji skontaktowała się z kolegą, który działał w podziemiu, i rozpoczęła swoją działalność w tajnych strukturach.

Zajmowała się dostarczaniem matryc i papieru oraz rozprowadzaniem bibuły i znaczków. Użyczała także swojego mieszkania, do którego jedni przynosili różne materiały, a inni – odbierali je.

W 1984 r. aresztowano ją na ponad trzy miesiące (doświadczyła przykrej sytuacji, gdyż w tym czasie mama jej dostała udaru, nie miała jednak szansy spotkać się z nią). Jak wielu innych działaczy opozycji, została wydana przez Wojciecha Klementowskiego. Wyszła z aresztu dzięki amnestii ogłoszonej 22 lipca 1984 r. Niestety, nie przyjęto jej z powrotem do pracy (zatrudnienie znalazła dopiero w wyniku nakazu pracy wydanego przez Urząd do Spraw Zatrudnienia).

W 1987 r. poznała Kornela Morawieckiego – spotkanie to zaważyło na jej decyzji o działalności opozycyjnej. Jednym z najważniejszych obszarów jej działania było zbieranie pieniędzy i dostarczanie paczek internowanym.

Do dziś przechowuje oryginalne dokumenty: zawiadomienie z prokuratury i akt oskarżenia.

— Nagranie filmowe wywiadu ze świadkiem dostępne na życzenie —

Multimedia - audioDokumenty

  Podlejska_Janina_AHM_OPiP_transkrypcja

  akt oskarżenia str.44-52

  akt oskarżenia str.53-59

  kolegium

  odpis

  wyrok

  wyrok2

  zawiadowmienie

  akt oskarżenia str.1-10

  akt oskarżenia str.4

  akt oskarżenia str.11-20

  akt oskarżenia str.21-28

  akt oskarżenia str.29-34

  akt oskarżenia str.35-43